Použitelnost a přístupnost webových stránek

Použitelnost

Použitelné = snadné a intuitivní

Jak z názvu vyplývá, použitelné stránky jsou takové, které se dají z pohledu jejich návštěvníka snadno použít. Lze na nich tedy rychle a intuitivně kupříkladu vyhledat kontaktní informace firmy, odeslat objednávku, dohledat technické specifikace výrobku apod. Pokud je navigace na stránkách nejednoznačná a návštěvník neví kam kliknout, či některý navigační prvek nefunguje proto, že má návštěvník ve svém internetovém prohlížeči vypnutý javascript, takové stránky nejsou použitelné a neplní svou základní funkci.

Přístupnost

Kdy je stránka přístupná

O internetové stránce můžeme tvrdit, že je přístupná, pokud počítá s návštěvníky používajícími různá technická vybavení či s návštěvníky, kteří mohou mít nějaký handicap. Přístupná stránka je taková, která se čitelně zobrazí v jakémkoli internetovém prohlížeči běžícím nezávisle na použitém operačním systému (Windows, Mac, Linux), a to i při vypnutých obrázcích či javascriptu.

Nejčastější chyby v použitelnosti

Pokud narazíte na internetové stránky, které vám ohlásí, že nemůžete pokračovat, protože nepoužíváte prohlížeč Internet Explorer, jedná se o případ neprofesionálního a arogantního přístupu. Internet Explorer je sice podle statistik obecně nejpoužívanější prohlížeč, ale to neznamená, že lze ostatní návštěvníky stránek diskriminovat.

Zejména u komerčního webu je takový přístup doslova hloupý, protože na stránky nepustí velkou část potenciálních zákazníků, kteří používají jiné internetové prohlížeče, např. velmi rozšířený Mozilla Firefox, Opera, Google Chrome či Safari na počítačích Apple.

Líní vývojáři

Příčinou zmíněného přístupu je zejména lenost vývojáře stránek, kterému se stránky nechce testovat v několika prohlížečích. Různé prohlížeče mají bohužel tu nepěknou vlastnost, že se v nich některé stránky zobrazují odlišně. Nejčastěji je to z důvodu chyby prohlížeče, kvůli které nezobrazuje některé prvky na stránce tak, jak by podle předepsaných standardů měl. Podobnými chybami je proslulý prohlížeč Internet Explorer, zejména jeho starší verze 6 a 7.

Pro dosažení jednotného vzhledu je tedy nutné zmíněné nedostatky prohlížečů znát a umět je obejít, což vyžaduje určité ladění navíc, které by ale pro profesionálního vývojáře webových stránek mělo být samozřejmostí.

Mobilní zařízení a roboti

V době rozmachu mobilního připojení k internetu roste také počet uživatelů, kteří si vaše stránky mohou otevřít v mobilním zařízení, jako je PDA nebo mobilní telefon. I v takových případech se dobře naprogramovaný přístupný web zobrazí, byť samozřejmě v jiné podobě než na velkém monitoru.

Kvalitní internetové stránky musí být přístupné také pro roboty (vyhledávače, které automaticky indexují obsahu stránek) a pro uživatele, kteří mají ve svém prohlížeči deaktivovaný například javascript či flash.

Jestliže také vám záleží na tom, aby vaše webové stránky byly pro vaše zákazníky přístupné a použitelné, a naplňovaly tak svůj plný obchodní potenciál, neváhejte nás kontaktovat.

Nacházíte se zde: 

Media Propag  ::  Naše služby  ::  Použitelnost a přístupnost webových stránek
 

Použitelnost a přístupnost webových stránek jsou důležité pojmy z oblasti moderního webdesignu, proto si je vysvětlíme detailněji.

 

Kontakt:

Media Propag, s.r.o.
Štítného 5
779 00 Olomouc
IČO: 25869809
DIČ: CZ25869809

Hosted on CH

5 důvodů proč pracovat s námi:

č.1 č.2 č.3 č.4 č.5

Nenabízíme krabicová řešení. Každému zákazníkovi navrhujeme optimální produkt s ohledem na jeho konkrétní potřeby a možnosti.

Sledujeme vývoj webových technologií a při tvorbě stránek vždy používáme moderní postupy a programovací techniky.

Navrhujeme jednoduché, přehledné a uživatelsky přívětivé stránky. Důraz klademe na rychlost nahrávání stránek.

Webové stránky vyvíjíme tak, aby se čitelně zobrazovaly ve všech běžně používaných prohlížečích.

Poradíme vám s výběrem domény, pomůžeme vytvořit obsah, poskytneme webhosting. Provádíme také optimalizaci webových stránek pro lepší umístění ve vyhledávačích.

Doporučujeme: Pokud sháníte společenské šaty, určitě vyzkoušejte plesové šaty Jovani v salonu Topdress Olomouc.